Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nici wiodące

( ilość produktów: 20 )

Nici wiodące to poza haczykami materiał muchowy, który musimy mieć by prawidłowo zrobić sztuczną muchę. Odpowiednia nić wiodąca musi się charakteryzować odpowiednią wytrzymałością na zerwanie, grubością dopasowaną do wykonywanego wzoru muchy, a także kolorem.

Jakość nici jest bardzo ważna, w szczególności zamierzamy mocniej zawiązać i przymocować materiał do trzonka haczyka. Taka mocna nić przydaje się podczas wykonywania większych much, w chwili gdy wykonujemy główkę z sierści sarny czy jelenia, robimy skrzydełko z sierści i wielu innych sytuacji.

Kolejną cechą nici jest ich profil, tzn. czy są płaskie czy okrągłe. Wbrew pozorom ma to znaczenie podczas wykonywania wybranych wzorów lub używania specyficznych materiałów muchowych.

Nici są nawijane na szpulki o różnych wielkościach, zdecydowana większość producentów używa standardowych szpulek, które najlepiej pasują do 99% nawijarek dostępnych na rynku narzędzi muchowych. Jednak są marki, które dostarczają nici na węższych szpulkach i mniejszej pojemności.

 

Oznaczenia grubości nici wiodących

Rozmiary nici muchowych są różne i w dodatku producenci opisują je na dwa sposoby.

Po pierwsze grubość nici do wiązania sztucznych much może być opisana np. 8/0 czy 16/0, co ro znaczy? By było prościej napiszę 3/0 to gruba nić, 6/0 grubsza, 8/0 cieńsza, a 16/0 to super cienka do malutkich much. Takich oznaczeń używa np. znana kanadyjska marka UNI mająca wysokiej jakości nici.

Drugi sposób używany przez producentów to Denier i tutaj oznaczeniem jest cyfra, czym mniejsza tym nić cieńsza. Dla przykładu 70 Denier to nić cienka, 140 to już grubsza nić, a 210 czy 280 to już grube nici.

 

Jaką nić wiodącą wybrać?

Czucie wytrzymałości nici i tym samym na co możemy sobie nią pozwolić przychodzi z czasem i doświadczeniem, jednak na początku kilka poniższych punktów może tutaj pomóc.

  • suche i mokre muchy, nimfy - tutaj warto kupić cienką nić 8/0 czy około 70-80 Denier.
  • streamery pstrągowe - tutaj trzeba mocniejszą, czyli grubszą nić 6/0 lub 140 Denier (oczywiście można i cieńszymi, ale trzeba uważać by jej nie zerwać)
  • muchy szczupakowe i inne duże streamery - 3/0 lub 210 czy 280, moc i trwałość nici takiej nici to najważniejsza rzecz.
pixel