Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przynęty mikro jigi na białoryb, wzdręgi

( ilość produktów: 33 )

Wędkarstwo ultra light to niezwykle prężnie rozwijająca się odmiana super lekkiego spinningu, za pomocą którego możemy finezyjnie łowić gatunki, które do tej pory były słabo lub praktycznie nieosiągalne. Kto z nas wcześniej regularnie łowił wzdręgi, leszcze, karasie, płocie, jazie i tutaj można jeszcze wymieniać inne białe gatunki. Jednak mając w swoim pudełku dobre micro jigi możemy łowić w praktycznie każdym łowisku, i nie ważne czy jest to rzeka, staw czy jezioro. Biała ryba to nie wszystko, bo na micro jigi będziemy również łowić drapieżne gatunki takie jak okonie i pstrągi.

Co to są mikro jigi?

Micro jigi to małe, a wręcz bardzo małe przynęty spinningowe do ultra lekkich zestawów. Przynęty te mają najczęściej gramaturę w przedziale od 0.5 grama do 2 gram, dlatego też tak ważne jest używanie odpowiedniego spinningu, super cienkiej żyłki czy plecionki oraz niewielkiego kołowrotka z dobrym hamulcem. Łowienie białorybu na spinning to przede wszystkim odpowiednio dobrany zestaw do mikro jigów, który musi mieć możliwość rzucania tak lekkimi przynętami jigowymi.

Najlżejsze i najmniejsze mikro jigi wykonane są z główkami wolframowymi o średnicy 4.0 mm, w tej wielkości jest to super przynęta na białą rybę do opadu. Właśnie najostrożniejsze gatunki i te wymagające super wolnej prezentacji świetnie reagują na tak lekkie przynęty.

Te z większymi główkami wolframowymi są cięższe, czyli możemy nimi dalej rzucać oraz agresywniej poprowadzić co tak bardzo lubi okoń, który jest bardzo często łowiony na mikro jigi. Tutaj świetną propozycją są mopiki, czyli mikro jigi wykonane z materiału muchowego MOP chenilla.

W porównaniu do małych przynęt gumowych, które używa się na główkach jigowych, mikro jigi są bardziej wytrzymałe i można nimi spinningować wielokrotnie.

Mikro jigi handmade

Nasze skuteczne mikro jigi są w większości modeli wykonane na wysokiej jakości haczykach bezzadziorowych cenionej marki Hanak. Wszystko po to by jak najsprawniej i najszybciej uwolnić złowioną rybę bez dodatkowej szkody, którą zadzior zawsze wyrządza.

Robimy je z najlepszych materiałów muchowych, tych klasycznych, jak i naturalnych dzięki czemu mikro jigi imitują różnego rodzaju larwy widelnic czy jętek. Właśnie imitacje larw są tymi, które łowią najbardziej wybredne i ostrożne ryby spokojnego żeru jak karasie, liny czy nawet karpie.

Dla osób chcących rozpocząć przygodę spinningowego ultra lighta mamy gotowy zestaw mikro jigów zwierający wiele sprawdzonych wzorów.

Jak łowić na mikro jigi:

Mikro jig charakteryzuje się niebywałą wszechstronnością, dlatego gorąco zachęcam do eksperymentowania i urozmaicania ich prezentacji.

Końcowy odcinek zestawu ma tutaj wielkie znaczenie, jeśli łowimy na plecionkę to trzeba zastosować przypon (najlepiej z fluorocarbonu w średnicy około 0,14mm). Jeśli używamy żyłkę to oczywiście dobrej jakości i cienką 0,10-0,12mm.

Agrafka do łączenia przyponu z przynętą to dodatkowy element, który dodaje niepotrzebnej wagi i przyśpiesza opad, więc jeśli tylko jej nie potrzebujemy, nie róbmy tego i wiążmy jiga bezpośrednio do żyłki.

W łowiskach nie obfitujących w zaczepy nie będzie błędem pozwolenie jigowi na toczenie się po dnie. Tutaj brania są zdecydowanie bardziej delikatne, a ich wyczucie wymaga pewnej wprawy. Imitacja larw będzie tutaj idealna, ale można tutaj liczyć na najróżniejsze gatunki jak karasie, liny i inne gatunki.

Gdy łowimy białoryb na mikro jigi jak wzdręgi, karasie, leszcze czy nawet liny prowadzimy jak najwolniej, od czasu do czasu ożywiając prowadzenie poprzez delikatne ruchy wędziskiem.

pixel