Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Materiały muchowe

( ilość produktów: 227 )

Muchowe materiały do wykonywania sztucznych much

Wędkarstwo muchowe lub jak ktoś woli z angielskiego fly fishing to dla wielu z nas pasja i sposób na spędzenie wolnego czasu, a dla również wielu z nich wykonywanie much to sposób na spędzanie jesiennych i zimowych wieczorów.

Dla wszystkich wędkarzy muchowych wykonujących muchy są niezbędne akcesoria wędkarskie pozwalające na przygotowanie i skuteczne łowienie pstrągów, lipieni, kleni, okoni, szczupaków i innych gatunków ryb.

Nie tylko muszkarze używają materiałów, bo również i spinningiści przy ich pomocy podnoszą skuteczność swoich przynęt, błystek czy woblerów.

Najważniejsze rodzaje materiałów muchowych

W naszym internetowym sklepie wędkarskim znajdziesz wyselekcjonowane materiały muchowe, z których pomocą zrobisz skuteczne nimfy, streamery, suche i mokre, a także i inne wzory muszek. Oczywiście najważniejsze są haczyki muchowe, które mogą mieć przeróżne kształty oraz cechy np. zadziorowe i z roku na rok coraz popularniejsze bezzadziorowe.

Aby skutecznie zrobić muchę trzeba przywiązać do trzonka haczyka materiał i właśnie do niego jest potrzebna nić wiodąca. Nie obędzie się tutaj na jednej szpulce w jednym kolorze. Cienkie nici są potrzebne do malutkich nimfek i suchych much, a inne grube są potrzebne do zrobienia dużej muchy na szczupaka czy głowacicę.

Główki i oczy są niezbędne podczas wykonywania nimf i streamerów, małe korale czy główki mogą być lekkie mosiężne i ciężkie wolframowe. Po główkach należy wspomnieć o dubbingach, jest to totalna podstawa do większości wzorów. Do kompletu można tutaj dopisać o realistycznych oczy, jak np. epoxy eyes, które doklejamy klejem super glue lub też zalewamy żywicą UV.

W celu wzmocnienia much stosujemy różnego rodzaju lamety i druty, dodatkowo dodadzą one mniejszego lub większego połysku, a to ryby też lubią.

Klasyk, od której wieki temu rozpoczęło się robienie much to materiały naturalne: pióra (luzem lub kapki) oraz sierści i włosy. W dalszym ciągu są konieczne i niezbędne do zrobienia wielu klasycznych wzorów, które łowią i będą dalej łowić przez następne wieki. Pióra cdc, marabuta czy inne koguta lub kury na ogonki i jeżynki to trzeba mieć, tak samo jak zonkery, czyli sierść w paskach na skrzydełka imitacji rybek.

Syntetyczne materiały muchowe to już temat na osobny artykuł, ponieważ w ostatnich latach tego rodzaju materiały są coraz popularniejsze. Syntetyki mają swoje zalety jak wytrzymałość czy możliwość wykonania dużych i bardzo dużych przynęt, którymi można bez większego trudu rzucać. Są tutaj flashe, folie, gumki, chenille na tułowia i inne.Kolejną grubą jest chemia, czyli lakiery, kleje, woski czy żywice światłoutwardzalne w promieniach UV.

Także jak widać materiały muchowe to sporo ciekawych pozycji, które trzeba mieć by móc kręcić różnego rodzaju muszki.

Jakie materiały muchowe wybrać na początku?

Wykonywanie much oraz niewielkich przynęt spinningowych to moja pasja od około 1998 roku. W branży wędkarskiej jestem obecny od blisko 20 lat, także dzięki zdobytej wiedzy, doświadczeniu oraz kontaktom biznesowym będę mógł zaproponować ciekawe materiały wiodących producentów w szerokim asortymencie z różnych krajów świata.

Większość z tych materiałów osobiście używam do sprzedawanych w tym sklepie sztucznych much, więc w razie wątpliwości z wielką chęcią doradzę w doborze najpotrzebniejszych materiałów na start.

Nie znalazłeś w moim sklepie produktu jaki jest Tobie potrzebny, skontaktuj się z nami, a postaramy się rozszerzyć ofertę o tą pozycję.

Jeśli masz czas i chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam również na mój sklepowy blog, gdzie będę umieszczał ciekawe teksty związane z wykonywaniem much.

pixel