Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Materiały muchowe na sztuczne muchy

( ilość produktów: 489 )

Muchowe materiały do wykonywania sztucznych much

Wędkarstwo muchowe lub jak ktoś woli z angielskiego fly fishing to dla wielu z nas pasja i sposób na spędzenie wolnego czasu, a dla również wielu z nich wykonywanie much to sposób na spędzanie jesiennych i zimowych wieczorów.

Dla wszystkich wędkarzy muchowych wykonujących muchy są niezbędne akcesoria wędkarskie pozwalające na przygotowanie i skuteczne łowienie pstrągów, lipieni, kleni, okoni, szczupaków i innych gatunków ryb.

Nie tylko muszkarze używają materiałów, bo również i spinningiści przy ich pomocy podnoszą skuteczność swoich przynęt, błystek czy woblerów.

Najważniejsze rodzaje materiałów muchowych

W naszym internetowym sklepie wędkarskim znajdziesz szeroki wybór wyselekcjonowane materiały muchowe, z których pomocą zrobisz skuteczne nimfy, streamery, suche i mokre, a także i inne wzory muszek. Oczywiście najważniejsze są haczyki muchowe, które mogą mieć przeróżne kształty oraz cechy np. zadziorowe i z roku na rok coraz popularniejsze bezzadziorowe.

Aby skutecznie zrobić najlepszą przynętę trzeba przywiązać do trzonka haczyka odpowiednio dobrany materiał i właśnie do niego jest potrzebna nić wiodąca. Nie obędzie się tutaj na jednej szpulce w jednym kolorze. Cienkie nici są potrzebne do malutkich nimf i suchych much, a inne grube są potrzebne do zrobienia dużej muchy na szczupaka czy głowacicę.

Główki i oczy są niezbędne podczas wykonywania nimf i streamerów, małe korale czy główki mogą być lekkie mosiężne (brass) i ciężkie wolframowe. Po główkach należy wspomnieć o dubbingach, jest to totalna podstawa do większości wzorów. Do kompletu można tutaj dopisać o realistycznych oczy, jak np. epoxy eyes, które doklejamy klejem super glue lub też zalewamy żywicą UV.

W celu wzmocnienia much stosujemy różnego rodzaju lamety i druty, dodatkowo dodadzą one mniejszego lub większego połysku, a to ryby też lubią.

Klasyk, od której wieki temu rozpoczęło się robienie much to materiały naturalne: pióra (luzem lub kapki) oraz sierści i włosy. W dalszym ciągu są konieczne i niezbędne do zrobienia wielu klasycznych wzorów, które łowią i będą dalej łowić przez następne wieki. Pióra cdc, marabuta czy inne koguta lub kury na ogonki i jeżynki to trzeba mieć, tak samo jak zonkery, czyli sierść w paskach na skrzydełka imitacji rybek.

Materiały syntetyczne to już temat na osobny artykuł, ponieważ w ostatnich latach tego rodzaju materiały są coraz popularniejsze. Syntetyki mają swoje zalety jak wytrzymałość czy możliwość wykonania dużych i bardzo dużych przynęt, którymi można bez większego trudu rzucać. Są tutaj flesze, folie, gumki, chenille na tułowia i inne.

Kolejną grupą jest chemia, czyli lakiery, kleje, woski czy żywice światłoutwardzalne w promieniach UV.

Także jak widać materiały muchowe to sporo ciekawych pozycji, które trzeba mieć by móc kręcić różnego rodzaju muszki.

Fly tying - jakie materiały muchowe wybrać na początku?

Wykonywanie much oraz niewielkich przynęt spinningowych to moja pasja od około 1998 roku. W branży wędkarskiej jestem obecny od blisko 20 lat, także dzięki zdobytej wiedzy, doświadczeniu oraz kontaktom biznesowym mogę oferować Tobie ciekawe materiały wiodących producentów w szerokim asortymencie z różnych krajów świata.

Większość z tych materiałów osobiście używam do sprzedawanych w tym sklepie sztucznych much, więc w razie wątpliwości z wielką chęcią doradzę w doborze najpotrzebniejszych materiałów na start.

Nie znalazłeś w moim sklepie produktu, który potrzebujesz, skontaktuj się z nami, a postaramy się rozszerzyć ofertę o tą pozycję.

Jeśli masz czas i chcesz dowiedzieć się więcej zapraszam również na mój sklepowy blog, gdzie będę umieszczał ciekawe teksty związane z wykonywaniem much.

pixel