Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szczypce do jeżynek

( ilość produktów: 11 )

Szczypce do nawijania jeżynek

Szczypce to jedne z najczęściej używanych narzędzi muchowych, które mają kilka zastosowań. Przede wszystkim są to szczypce do jeżynek, co sugeruje tutaj angielska nazwa czyli hackle pliers. Oczywiście najważniejszym ich zadaniem jest mocno przytrzymać materiał, czyli pióro na jeżynkę sztucznej muchy. Jednak pióra to nie jedyne materiały, które będziemy nawijać z pomocą tego przyrządu, a są to: ogolone promienie z oczka pawia czyli quille, jedwabie, lamety, chenille czy brushe.

Niejednokrotnie ratują one także wykonywaną muchę w chwili gdy nić wiodąca przerywa się wystarczy szczypcami złapać urwaną nić, zamocować właściwą nić z nawijarki w to samo miejsce i kontynuować jej wykonanie.

Do wyprodukowania szczypiec w większości modeli używa się stali sprężynującej, a odpowiednio ukształtowane końcówki mają za zadanie mocno trzymać materiał. 

Jak poprawić szczypce muchowe?

Czasami zdarza się, że nasze szczypce słabo trzymają piórko lub inny materiał muchowy, który podczas nawijania po prostu się wyślizguje. W takim wypadku należy wsunąć w jedną ściskającą końcówkę jakąś cienką rurkę np. z miękkiego PVC (w naszym sklepie wędkarskim są takie dostępne w dziale z materiałami do much tubowych).

Po nasunięciu takiej rurki zdecydowanie lepiej wygląda trzymanie stosiny pióra podczas nawijania.

pixel