Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jigi przynęty na pstrąga

( ilość produktów: 53 )

Pstrąg jest rybą drapieżną i nie da się zanegować obecności niewielkich ryb w jego menu. Wszystkie trzy gatunki pstrąga (potokowy, źródlany i tęczowy) są rybami terytorialnymi, które nie ma oporów przez zaatakowaniem swojego pobratymca.
Wędkarz mający odpowiednie wędzisko, kołowrotek, żyłkę oraz zestaw przynęt może wędkować w różnych warunkach. Znajomość łowiska oraz wybór przynęty skutecznej danego dnia gwarantuje złowienie dorodnego pstrąga.

Jednak niejednokrotnie wędkarz widzi oczkujące ryby, które - pomimo mnogości i żerowania jak w amoku - ignorują najskuteczniejsze przynęty typu obrotówki, wahadłówki, nasze sprawdzone woblery czy przynęty gumowe jak twistery i rippery.
Pomimo drapieżnego charakteru, w jadłospisie tego drapieżnika znajdziemy całe spektrum owadów. Mało tego, pstrąg nie pogardzi owadem lądowym, który na swoje nieszczęście, przypadkowo znalazł się w wodzie. Ofiarami szlachetnego drapieżnika padają także czerwone robaki, skorupiaki, pijawki, żaby i oczywiście rybki.
Stąd właśnie skuteczność metody muchowej podczas polowań na pstrągi i nie tylko. Owadami żywią się niemal wszystkie ryby - od tych kojarzonych jako białoryb (płocie, wzdręgi, karasie) po klenie, jazie czy nawet bolenie. Do połowu białorybu najlepsze są mikro jigi.

 

Jigi na pstrąga to swoiste wprowadzenie elementów metody muchowej do lekkiej odmiany spinningu. Generuje to wiele opcji i pozwala poszerzyć arsenał przynęt spinningowych, który pozwoli na dopasowanie się do warunków panujących na łowisku. Większość współczesnych jigowych przynęt na pstrąga to niemalże konstrukcje muchowe, wyposażone w relatywnie lekkie obciążenie spinningowe. W skrócie jest to połączenie muchy i spinningowego jiga. Tajemnicą sukcesu jest oczywiście imitowanie owadów, małych rybek i innych organizmów, za którymi pstrągi przepadają (np. imitacje żabek na wiosnę). Nie bez znaczenia jest tutaj także delikatna i subtelna prezentacja dobrze dobranej przynęty.

Muddlery - najlepsze przynęty spinningowe jigowe

Największą popularnością cieszą się nasze jigi Muddlery, które od lat łowią małe i duże pstrągi potokowe w całej Europie. O skuteczności tej przynęty mogę tylko napisać, że co roku łowią one po kilkanaście dużych ryb 50+ . Skuteczne są na początku sezonu, jak i przez cały okres od wiosny do jesieni (oczywiście nie łowimy w okresie ochronnym). W naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę Muddlerów na dużych i małych jigowych haczykach (używamy głównie produkowane w Japonii marki Owner) oraz różnych gramaturach (od 1 grama do 10 gram). Dla wielu naszych klientów pstrągarzy jest to jig numer 1.

Przynęty na pstrąga - jak łowić tego drapieżnika?

Podstawową metodą łowienia na jigi pstrągowe to klasyczne łowienie wachlarzem, chodzi oczywiście o łowienie wraz z nurtem w rzekach. W większości wypadków, technika ta polega rzucenie wędką przynęty prostopadle do nurtu bądź też pod kątem 45 stopni, tak aby przynęta spokojnie i delikatnie napłynęła na potencjalną stołówkę pstrąga. Brania występują zarówno pod burtami, w okolicach kamieni jak i na chwilę przed wejściem przynęty w nurt bądź po wyjściu z tegoż. Brania najczęściej są zdecydowane i dobrze wyczuwalne, a samo zacięcie w większości przypadków nie jest wymagane, ponieważ pstrąg zacina się od razu. Tym bardziej, że zestaw do takiego wędkowania jest naprawdę delikatny, a haczyki wędkarskie są bardzo ostre. Technika ta jest niezwykle skuteczna, kiedy ryby żerują na powierzchni i w jej pobliżu.

Kolejną techniką łowienia pstrągów na przynęty jigowe jest rzucanie w górę rzeki i delikatne prezentowanie jej z biegiem nurtu, wybierając luz i od czasu do czasu "ożywiając" ten monotonny dryf. Tutaj lepiej wybrać lekkie wabiki, które są najskuteczniejsze w wędkarstwie rzecznym. W tym przypadku brania są nieco bardziej subtelne, a to z powodu delikatnego naprężenia zestawu. Metoda niezwykle skuteczna, kiedy pstrągi zajadają się larwami owadów, które są przechwytywane w okolicy dna, a także w toni.

W chwili gdy łowimy w dół nurtu zachęcam do przytrzymania przynęty w toni, jig pstrągowy wypychany nurtem do powierzchni, fantastycznie imituje wychodzące do powierzchni owady czy rybki i potrafi przekonać i skusić do brania.

Jigi pstrągowe na łowiskach Trout Area i jeziorach

Jigi to również dobra przynęta na pstrągi tęczowe łowione w łowiskach Trout Area. Po pierwsze pstrągi w tych miejscach są bardzo często niezwykle ostrożne, ponieważ nie raz były już złowione na błystki czy przynęty gumowe. Jigi są dla nich nowością, inne kolory, praca, delikatnie się błyszczą w wodzie. W porównaniu do gum są znacznie bardziej wytrzymałe, daleko się nimi rzuca. Warto je mieć w swoim pudełku.

Jigi na pstrąga są również bardzo skuteczne nie tylko w płytkich łowiskach specjalnych, ale w alpejskich głębokich zaporówkach, gdzie nasze jigi łowią duże jeziorowe pstrągi.

 

W naszym internetowym sklepie wędkarskim kupisz odpowiednie przynęty na pstrąga. Zapraszamy do zapoznania się z szerokim wyborem naszych wabików, a jeśli nie znajdziesz odpowiedniej dla twojego łowiska przynęty napisz do nas.

Jako rękodzielnik wędkarski jesteśmy w stanie przygotować przynętę wg przesłanego przez ciebie opisu czy zdjęcia. Także jeśli nie znalazłeś w ofercie sklepu kolorystyki, którą masz sprawdzoną napisz, że potrzebujesz ogonek w innym kolorze, np. w jaskrawym kolorze czy jakimkolwiek innym, a my spersonalizujemy wzór pod twoje potrzeby.

Oczywiście wszystko w ramach posiadanych przez nas materiałów, których dostawy uzupełniamy regularnie.

pixel