Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Materiały na muchy szczupakowe

2024-05-12
Materiały na muchy szczupakowe

Muchy na szczupaka to w większości duże wzory sztucznych much wykonywane na haczykach, ale również i na większych, grubszych rurkach tubowych. Ze względu na ponad standardową wielkość, najczęściej przynęty te mają one długość 15-18 cm, a bywają i większe, znacznie większe streamery szczupakowe dochodzące do 25 cm. Są i jeszcze większe robione na tandemach, czyli dwóch połączonych ze sobą haczykach, ale te są wykonywane do metody spinningowej i używane najczęściej z ciężarkiem typu czeburaszka.

W dużych wzorach ogranicza się używanie naturalnych materiałów muchowych, które mocniej namakają i zwiększają swoją wagę w porównaniu do materiałów syntetycznych. Dla muszkarzy waga przynęty ma duże znaczenie, natomiast wędkarze posługujący się wędziskiem spinningowym nie mają z tym problemów.

Jakie materiały muchowe? Syntetyki, sierści i co jeszcze?

Syntetyczne materiały muchowe są dostępne w większości internetowych sklepów wędkarskich, a przede wszystkim mają niezwykle ważną zaletę - nie namakają wodą i po wyciągnięciu muchy z wody, przy pierwszych wymachu muszka szybko się osusza i traci swoją wagę. Znacznie ułatwia to płynne rzucanie wędką muchową na dalsze odległości. Niestety większość materiałów naturalnych nie ma tej cechy, ale o tym w dalszej części tekstu.

Flashe na duże muchy szczupakowe to niezbędne syntetyki do wykonywania sztucznych much, które warto mieć i trzeba mieć. Często szczupak lubi jak ta przynęta się dobrze błyszczy. Z flashów warto zakupić coś długiego, by można było go użyć do największych wzorów. Podstawa to są różnego rodzaju flashabou, krystal flash w wersjach magnum, czy też mieszanki tych i innych błyszczących materiałów. Zwykłe standardowe fleshe raczej nie nadają się, zęby szczupaka szybko sobie z nimi poradzą.

W streamerach szczupakowych często wykonuje się główki z długich syntetycznych materiałów, a dokładniej z dubbingów o długim włóknie. Dzięki nimi możemy ładnie wykończyć muchę i nadać jej lepszy kształt, wykonać grzbiet lub brzuszek z innego koloru, po prostu mieć więcej możliwości kolorystycznych na różne warunki panujące nad wodą. Syntetyczne dubbingi szczupakowe z długim i grubszym włóknem świetny materiał na głowy dużych sztuczne muchy. Można przy ich pomocy zrobić jedno lub dwu kolorowe głowy, a także ogonek streamera.

Jednak jak wszędzie są i wyjątki, a jest to sierść nayata - snow runnera, która jest obecnie topowym materiałem na duże muchy szczupakowe. Sierść ta jest odpowiednio długa, nie jest tak bardzo miękka i delikatna jak sierść owcy islandzkiej i co najważniejsze mucha z niej wykonana dobrze pozbywa się wody podczas rzucania. Świetnie pracuje w wodzie, dlatego można z niej robić długie ogony, tułowia czy z krótszych włosów główki wiązane w reversie.

Poza klasycznym włosem, który dostępnym na skórze świetną opcją jest dubbing brush z nayata, czyli nic innego jak chenille z nayata. Pozwala na szybsze wykonanie muchy oraz równiejsze rozłożenie materiały na tułowiu.

Do kompletu warto też mieć sierść z ogona jelenia, ale w tej chwili gdy piszę ten tekst są one trudniejsze do dostania w USA, a ich ceny ostro poszły do góry. Winna temu jest inna branża, powiedzmy to modowa ;) , która wykupuje większość produkcji.

Duże oczy do much to podstawa, bez nich przynęta traci duszę. Muszą być duże, 8 mm to minimum, a 10 mm to mniej więcej standard. Tutaj warto zwrócić uwagę na oczy Fluo, które potrafią zrobić różnicę. Właśnie w ostatnich latach są one bardzo popularne wśród skandynawskich muszkarzy.

Pióra nie są materiałem często używanym w dużych muchach, jeżynek się nie wykonuje, ale można za to użyć długie pióra z kapki siodłowej by wykończyć muchę. Pióra takie mocuje się najczęściej po wykonaniu tułowia przynęty i wzbogaca jej boki, gdzie np. farbowane piór grizzly wygląda niesamowicie. Gdy jeszcze takie pióro jest zafarbowane w jakiś kolor fluo, to w wielu wypadkach taka mucha będzie skuteczniej kusiła szczupaki do ataku.

Jaka nić wiodąca na duże muchy?

Nici wiodące muszą być mocne, także wszystko co jest grubsze i pozwala na dociągnięcie materiałów do trzonka haczyka to bardzo dobry wybór. Większość marek produkujących nici mają takie mocne wersje, no może oprócz czeskich marek ;) .

Osobiście dla mnie najlepszym tego typu produktem jest nić G.S.P. o grubości między 100, a 200 Denier. Niezwykle mocna i żadna klasyczna nić nie może się do niej równać. Używam ją od lat i dla mnie nić GSP to jest właśnie nić Big Fly - na pewno nie zmienię jej na nic innego.

Jakie haczyki muchowe na duże muchy szczupakowe?

Tutaj przychodzi nam gruby kaliber i najczęściej wybierane są haczyki w rozmiarze około nr 5/0, jednak fani ekstremalnego łowienia największych szczupaków sięgają po jeszcze większe modele haków muchowych.

Jeśli nie posiadamy bardzo mocnego sprzętu do rzucania większymi muchami, spokojnie można zejść do haka 3/0, a nawet 1/0. Zrobić coś mniejszego i też spokojnie coś zębatego złowimy.

Problem z rzucaniem dużych much spinningowych nie dotyczy właśnie fanów spinningu, ponieważ w ich wypadku wystarczy dobrać odpowiedni ciężar czeburaszki (ale nie za ciężkiej by w wodzie wszystko dalej pracowało) i to wszystko.

Osobiście na streamery szczupakowe używam wielkości od 1/0 do 5/0. Dlaczego? Po prostu bywają dni kiedy szczupak na wodach w mojej okolicy nie chce bardzo dużej muchy. Właśnie wtedy wzory około 10-12 cm na mniejszym haczyku pokazują, że jednak w tej wodzie są ryby i można coś tam złowić.

Zresztą mój killer na szczupaki (zdjęcie poniżej) to właśnie mucha na haczyku nr 1/0 , a co najlepsze to lubią go również i duże okonie.

Haczyki to nie wszystko, ponieważ duże muchy na szczupaki można również wykonywać na grubych plastikowych rurkach tubowych. Są one podobne do tych używanych na muchy łososiowe, jednak są one na większej średnicy.

Ogony Pacchiarini - genialne do największych streamerów

Duże i największe wzory możemy wykończyć bardzo ciekawym materiałem, który jest używany nie tylko do much na szczupaka, ale i na duże gatunki morskie. Ogony zostały zaprojektowane przez świetnego włoskiego muszkarza Paolo Pacchiarini, łowcę okazów i co najważniejsze są wykonane z genialnego materiału. Jest on bardzo wytrzymały i trzyma się całości nawet po uszkodzeniu przez ostre zęby szczupaka.

Ogony na bazie gumy czy materiałów silikonowych proszę sobie odpuścić, szczupaka bardzo szybko je odgryzie lub poważnie zniszczy.

Warto pamiętać, że do poprawnego i dalekiego rzucania dużymi streamerami na szczupaki i inne duże drapieżniki potrzebujemy mocny sprzęt w klasie około AFTM 10, tak to nie przesada. Dlatego też wielu muszkarzy mających lżejszy sprzęt w klasie 7-8 używa haczyków w przedziale 1/0 do 3/0 i odrobinę mniejszych wzorów lub z mniejszą ilością materiałów.

Pozdrawiam
Krystian Niemy

Polecane

pixel