Przynęty jigi na pstrąga
( ilość produktów: 42 )
Przynęta Mikro Jig chruścik ze złotą główką - MJ18-28 #8
- 1
- 2
Pstrąg jest rybą drapieżną i nie da się zanegować obecności niewielkich ryb w jego menu. Jest także rybą terytorialną, która nie ma oporów przez zaatakowaniem swojego pobratymca.
Niemniej jednak, wielokrotnie łowiąc spinningiem, widzimy oczkujące ryby, które - pomimo mnogości i żerowania jak w amoku - ignorują najskuteczniejsze blaszki, nasze sprawdzone woblery czy przynęty gumowe.
Pomimo drapieżnego charakteru, w jadłospisie pstrąga znajdziemy całe spektrum owadów. Mało tego, pstrąg nie pogardzi owadem lądowym, który na swoje nieszczęście, przypadkowo znalazł się w wodzie. Ofiarami szlachetnego drapieżnika padają także czerwone robaki, skorupiaki, pijawki i oczywiście rybki.
Stąd właśnie skuteczność metody muchowej podczas polowań na pstrągi i nie tylko. Owadami żywią się niemal wszystkie ryby - od tych kojarzonych jako białoryb (płocie, wzdręgi, karasie) po klenie, jazie czy nawet bolenie!
Jigi na pstrąga to swoiste wprowadzenie elementów metody muchowej do lekkiej odmiany spinningu. Generuje to wiele opcji i pozwala poszerzyć arsenał przynęt spinningowych, który pozwoli na dopasowanie się do warunków panujących na łowisku. Większość współczesnych jigów pstrągowych to niemalże konstrukcje muchowe, wyposażone w relatywnie lekkie obciążenie spinningowe. Tajemnicą sukcesu jest oczywiście imitowanie owadów, rybek i innych organizmów, za którymi pstrągi przepadają. Nie bez znaczenia jest tutaj także delikatna i subtelna prezentacja.
Przynęty na pstrąga - jak łowić?
Podstawową metodą łowienia na jigi pstrągowe to klasyczne łowienie wachlarzem, chodzi oczywiście o łowienie w rzekach. W większości wypadków, technika ta polega na podaniu przynęty prostopadle do nurtu bądź też pod kątem 45 stopni, tak aby przynęta spokojnie i delikatnie napłynęła na potencjalną stołówkę pstrąga. Brania występują zarówno pod burtami, w okolicach kamieni jak i na chwilę przed wejściem przynęty w nurt bądź po wyjściu z tegoż. Brania najczęściej są zdecydowane i dobrze wyczuwalne, a samo zacięcie w większości przypadków nie jest wymagane, ponieważ pstrąg zacina się od razu. Tym bardziej, że zestaw do takiego łowienia jest naprawdę delikatny, a haczyki są bardzo ostre. Technika ta jest niezwykle skuteczna, kiedy ryby żerują na powierzchni i w jej pobliżu.
Kolejną techniką łowienia pstrągów na jigi jest podawanie jej w górę rzeki i delikatne prezentowanie jej z biegiem nurtu, wybierając luz i od czasu do czasu "ożywiając" ten monotonny dryf. W tym przypadku brania są nieco bardziej subtelne, a to z powodu delikatnego naprężenia zestawu. Metoda niezwykle skuteczna, kiedy pstrągi zajadają się larwami owadów, które są przechwytywane w okolicy dna, a także w toni.
W chwili gdy łowimy w dół nurtu zachęcam do przytrzymania przynęty w toni, jig pstrągowy wypychany nurtem do powierzchni, fantastycznie imituje wychodzące do powierzchni owady czy rybki.
Jigi pstrągowe na łowiskach Trout Area i jeziorach
Jigi to również dobra przynęta na pstrągi łowione w łowiskach Trout Area. Po pierwsze pstrągi w tych miejscach są bardzo często niezwykle ostrożne, ponieważ nie raz były już złowione na błystki czy przynęty gumowe. Jigi są dla nich nowością, inne kolory, praca, delikatnie się błyszczą w wodzie. W porównaniu do gum są znacznie bardziej wytrzymałe, daleko się nimi rzuca. Warto je mieć w swoim pudełku.
Jigi na pstrąga są również bardzo skuteczne nie tylko w płytkich łowiskach specjalnych, ale w alpejskich głębokich zaporówkach, gdzie nasze jigi łowią duże jeziorowe pstrągi.